بهترین سریال های جنگ جهانی اول و دوم

بهترین سریال های جنگ جهانی

جایی که بسیاری از ما برای اولین بار در مورد جنگ جهانی و هویت واقعی آن چیز‌هایی یاد گرفتیم، ذاتاً آثار سینمایی بود که پیرامون آن تولید شدند. آثاری که با یک دوگانگی سیاه و سفید شامل «بچه‌های خوب» و «آدم‌های بد» با داستان‌هایی از فداکاری قهرمانانه، پنهان‌کاری، و یک شرور غیرانسانی در ریشه همه آن‌ها پیش روی ما قرار می‌گرفتند. باید بدانید به این دلایل جنگ جهانی اهمیت فوق‌العاده‌ای در تاریخ سینما داشته است؛ یک: به دلیل روایت قانع‌کننده‌اش و دو: به دلیل خوراک آن به عنوان تبلیغات «جینگویستی». البته در سال‌های اخیر درک ما از این جنگ‌ها، و بحران انسانی در ریشه آن، بسیار گسترش یافته است.
از قضا، فیلم‌هایی که در طول این سال‌های اخیر جنگ جهانی را به تصویر کشیده‌اند نیز همینطور هستند. این یعنی ما به عنوان مخاطب وقتی که به فیلم‌های میهن پرستانه سینمای اولیه از جنگ جهانی، و سپس تفاسیر ظریف‌تر سینمای مدرن از همین جنگ جهانی بازنگری می‌کنیم، بسیار مهم است که شاهد واقعیات این دوران باشیم. برای مثال اگر اجازه دهیم مصرف‌گرایی ما از هالیوود باعث شود بدون زمینه و تحلیل مناسب کشور آمریکا را به عنوان «قهرمان» در این رویداد قبول کنیم، این به معنای خطر تکرار تاریخ است. باید قبول کرد جنگ جهانی مقوله‌ای است مخوف؛ در واقع جنگ فعلی است که کشورهایی بر مبنای آن ساخته شده‌اند و کشورهای دیگر توسط آن ویران شده‌اند.
به طور کلی حساب کردن پیامدهای جنگ جهانی سخت است، اما سریال های بزرگ تأثیرات مخرب جنگ را از همان روزهای اولیه سینما بررسی کرده‌اند. یک سریال جنگی خوب این توانایی را دارد که داستان‌هایی را که عمدتاً ناشناخته هستند، مورد توجه قرار دهد یا موضوعات شناخته شده را از منظری متنوع‌تر پوشش دهد.

بهترین سریال های جنگ جهانی

سریال های جنگ جهانی جنگی انگیزه‌های هنری سازندگانشان را منعکس می‌کنند، اما همچنین منعکس‌کننده نگرش زمان‌ها و مکان‌هایی هستند که در آن خلق شده‌اند. با این تفاسیر ما در این مطلب قصد داریم با نگاهی به آثار شاخص پیرامون جنگ‌های جهانی و آثار مخرب آن، بهترین سریال های جنگ جهانی محور را به شما معرفی کنیم. در اینجا فهرستی از بهترین سریال های ساخته شده تاکنون با تم جنگ جهانی دوم را به‌شما معرفی می‌کنیم که ارزش دیدن در کنار خانواده را دارند.
داستان‌های مربوط به جنگ جهانی دوم همیشه برای ما جذاب بوده‌اند. داستان‌هایی از قهرمانی، فداکاری و استقامت سربازانی که تا پای جان خود جلوی دشمنان ایستادگی کردند. استراتژی‌های نبرد، شجاعت‌های فردی و همبستگی همگی از مهم‌ترین عناصر جنگ جهانی دوم هستند که تا به امروز به ما دیکته شده است. وقتی نوبت به‌تصویر کشیدن این اتفاقات می‌رسد هم شاهد اکران فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی جذابی هستیم که طی این سال‌ها تاکنون پخش شده است. آیا کسی را می‌شناسید که فیلم «نجات سرباز رایان» با بازی تام هنکس را ندیده باشد؟
اما فقط فیلم‌های سینمایی نیستند که با این مضمون در سطح جهان درخشیده‌اند. سریال‌های تلویزیونی زیادی هم وجود دارد که جنگ جهانی دوم را به بهترین شکل روایت می‌کنند و ساعت‌ها مخاطبان را پای تلویزیون نگه می‌دارند. به‌همین بهانه ما در این پست بهترین سریال های جهان با تم جنگ جهانی دوم را گردآوری کرده‌ایم که می‌توانید در کنار خانواده خود از تماشای آن‌ها لذت ببرید.
صحنه‌های جنگی ترسناک با فیلم‌برداری‌های فوق‌العاده گرفته تا هنرنمایی پیچیده و البته جذاب بازیگران؛ در این مقاله می‌خواهیم 20 مورد از بهترین سریال های جنگ جهانی اول و دوم را معرفی کنیم.

همچنین بخوانید؛ بهترین فیلم های جنگی

بیشتر از ۸۰ سال است که از آغاز جنگ جهانی دوم می‌گذرد. اتفاقات بسیار مهم مانند جنگ جهانی دوم، از جمله رویدادهایی هستند که باید همیشه در یاد ما بمانند و فراموش نشوند. درست است که مطالعه‌ی تاریخ احتمالا برای خیلی‌ها خسته‌کننده باشد اما فیلم و سریال‌های ساخته شده با محوریت این رویدادهای تاریخی، کار ما را خیلی راحت‌تر می‌کنند. داستان‌هایی که از این دوران وجود دارد، اکثرا ما را شگفت‌زده می‌کند؛ داستان‌هایی از قهرمانی، فداکاری و استقامت، که همیشه الهام‌بخش و جذاب است. مجموعه‌های فوق‌العاده خیلی زیادی وجود دارند که توانستند داستان‌های برجسته‌ی جنگ جهانی دوم را به خانه‌ها بیاورند.

بهترین سریال های جنگ جهانی دوم کدامند؟

از میان بهترین سریال های جنگ جهانی دوم می‌توان به سریال جوخه برادران، سریال اقیانوس آرام و سریال دنیا در جنگ اشاره کرد. البته این موضوع هم وجود دارد که بخش زیادی از آن‌ها ساختگی هستند و به‌هیچ عنوان نمی‌توان به‌عنوان یک منبع تاریخی به آن‌ها نگاه کرد اما باز هم نقطه‌ی بسیار خوبی برای شروع است.
حالا ما در این مقاله می‌خواهیم 20 مورد از بهترین سریال های جنگ جهانی دوم را به شما معرفی کنیم که جنبه‌های مختلفی از این بخش بزرگ از تاریخ را به ما نشان می‌دهد. خوبیِ آن‌ها این است که هر مجموعه از یک زاویه دید متفاوت پیش می‌رود و می‌تواند دید گسترده‌تری از جنگ جهانی دوم را در اختیار ما قرار دهد. پس شما هم اگر از علاقمندان به این دوران و سریال‌های جنگی هستید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

[ez-toc]

بهترین سریال های جنگ جهانی اول و دوم

سریال بابیلون برلین

20. سریال جنگ جهانی بابیلون برلین

سریال Babylon Berlin
✔️ کارگردانان : تام تیکور، اخیم فون بوریس، هنک هَندلوکتِن
✔️ بازیگران: فولکر بروخ، لیو لیزا فریس، نینا گومیش
✔️ سال انتشار: 2017
✔️ تعداد قسمت‌ها: ۳۶
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: 8.4
بابیل برلین که ظاهراً یک نئو نوآر در آلمان پس از جنگ دهه 1920 است، چشم اندازی تازه از پیامدهای جنگ جهانی اول ارائه می دهد که از دیدگاه بازرس پلیس و قهرمان اصلی فیلم، گرئون راث (ولکر بروخ) روایت می‌شود.
راث و کارمند پلیس، شارلوت ریتر (لیو لیزا فرایز) که برای مقابله با یک حلقه اخاذی آماده می‌شوند، شبکه‌ای از فساد، ناآرامی اجتماعی و فریب را در پس زمینه بی‌ثبات جمهوری وایمار کشف می‌کنند. یک درام دوره ای معتبر و واضح، بابیلون برلین برداشتی تازه و مبتکرانه از ژانر جنایی است.

سریال جاسوسان ورشو

19. سریال جنگ جهانی جاسوسان ورشو

سریال Spies of Warsaw
✔️ کارگردان/خالق: کاکی گیدرویس، ورونیکا میگون و کیاران موری-اسمیت
✔️ بازیگران: دیوید تننت، جنت مونتگامری و مارسین دوروچینسکی
✔️ سال پخش: ۲۰۱۳
✔️ تعداد قسمت‌ها: ۴
✔️ ژانر: اکشن، ماجراجویی و درام
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: ۶.۷
داستان اولین مورد از فهرست بهترین سریال های جنگ جهانی دوم، حول محور یک وابسته نظامی به نام سرهنگ ژان فرانسوا مرسیه می‌چرخد که برای سفارت فرانسه کار می‌کند. در حقیقت او یک جاسوس و مامور اطلاعات است که برای سازمان Deuxième Bureau (آژانس اطلاعاتیِ ارتشیِ خارجیِ فرانسه) کار می‌کند و حالا برای ماموریتی به سفارت فرانسه پیوسته است. زمانی‌که جنگ جهانی دوم آغاز می‌شود، او خیلی زود خود را در دنیایی مملو از خیانت، آدم‌ربایی، دسیسه و سیاست‌های مبهم می‌بیند؛ آن هم زمانی‌که در سالن‌های دیپلماتیک و کوچه پس‌کوچه‌های ورشو می‌چرخد. این مجموعه براساس رمانی با همین نام ساخته شده است که در سال ۲۰۰۸ با قلم آلن فرست منتشر شده بود. منتقدانی که این اثر را تماشا کردند، نسبتا رضایت زیادی از آن داشتند و امتیازات خوبی را هم برایش ثبت کردند.

سریال دختران سرزمین

18. سریال جنگ جهانی دختران سرزمین

سریال Land Girls
✔️ کارگردان/خالق: استیو هیوز، پاول گیبسون، دنیل ویلسون، مت کارتر و ایان باربر
✔️ بازیگران: سامر استرالن، کریستین باتملی و جو وودکاک
✔️ سال پخش: ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱
✔️ تعداد قسمت‌ها: ۱۵
✔️ ژانر: درام، تاریخی
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: ۷
این مورد از بهترین سریال های جنگ جهانی دوم، داستان زندگی و عشق چهار دختر را دنبال می‌کند که از خانه خود دور هستند. آن‌ها به نوبه‌ی خود، در ارتش زمینی زنان تلاش می‌کردند تا به بریتانیا خدمت کنند. داستان این مجموعه در املاک بزرگ هاکسلی جریان دارد که در پس زمینه‌ی آن، ما بریتانیای جنگ‌زده را در دهه ۱۹۴۰ می‌بینیم. این سریال نشان می‌دهد که چطور دختران داستان ما، زندگی کاری خود در مزرعه‌ی مرتفع فرسوده را با شرایط زندگی مجلل خود در ملکی که در آن ساکن هستند، متعادل می‌کنند و از پس این مشکلات برمی‌آیند. درست در طی همین مدت زمان که آن‌ها با محیط جدید خود سازگار می‌شوند و با سختی‌های کار و زندگی تازه‌شان دست‌وپنجه نرم می‌کنند، خیلی زود به این نتیجه می‌رسند که زندگی آن‌ها دیگر هیچوقت مثل گذشته نخواهد بود.

سریال Boardwalk Empire

17. سریال امپراتوری بوردواک

سریال Boardwalk Empire
✔️ کارگردان : ترنس وینتر
✔️ بازیگران: استیو بوشمی، مایکل پیت، کلی مکدونالد
✔️ سال انتشار: 2014
✔️ تعداد قسمت‌ها: 56
✔️ ژانر: درام، تاریخی
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: 8.5
داستان سریال زندگی‌نامه و شرح وقایع فردی به نام ناکی تامپسون، به طور حتمی او فرمانروا و بزرگترین گنگستر‌های آتلانتیک سیتی است که میانه روی شیوه اوست.
امپراتوری بوردواک ممکن است یک درام جنگی به معنای دقیق نباشد؛ اما به عنوان تصاویری درخشان از تاثیر وحشتناک و پیامدهای پس از جنگ جهانی اول عمل می‌کند. امپراتوری بوردواک جز برترین سریال های درباره جنگ جهانی است که بخش اعظم آن بر دوش جیمی دارمودی مایکل پیت است، مرد جوانی که با نام نویسی در جنگ در جبهه غربی، از یک زندگی پرآشوب خانگی فرار می‌کند.
پس از بازگشت از جنگ، بینندگان می‌بینند که تجربیات جیمی در سنگر او را با جراحات و ضربه‌های روحی متحول کرده است. این نمایش همچنین به بررسی تأثیرات جنگ بر تعدادی از سربازان و افرادی که در خط مقدم جنگیده‌اند می‌پردازد.

بهترین سریال های جنگ جهانی

سریال ارتش فراموش شده : برای آزادی

16. سریال ارتش فراموش شده : برای آزادی

سریال The Forgotten Army – Azaadi Ke Liye
✔️ کارگردان/خالق: کبیر خان
✔️ بازیگران: سانی کوشال، شارواری وا و روهیت چودری
✔️ سال پخش: ۲۰۲۰
✔️ تعداد قسمت‌ها: ۵
✔️ ژانر: درام، اکشن و تاریخی
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: ۷.۹
اگر از علاقمندان به آثار هندی هستید، این شماره از بهترین سریال های جنگ جهانی دوم را اصلا از دست ندهید. این مجموعه براساس رویدادهای واقعی ساخته شده است؛ با محوریت زنان و مردانی که در ارتش ملی هند حضور داشتند و با فرماندهی سبهاش چندر بوس پیش می‌رفتند و هدایت می‌شدند.
این سربازان با فریاد جنگی «سلام دهلی» به سمت پایتخت حرکت می‌کردند تا استقلال هند را از حکومت استعماری بیرون بیاورند. این ارتش اولین هنگ پیاده‌نظام زنان را از زمان گروه‌های روسی در سال ۱۹۱۷-۱۹۱۸ داشت. با اینکه این سربازان (متشکل از زن و مرد) برای به‌دست آوردن استقلال هند با همه مشکلات مبارزه کردند، جهاد و داستان آن‌ها به‌نوعی گم شد و آن‌ها به «ارتش فراموش شده» تبدیل شدند.

سریال جهان در آتش

15. سریال جنگ جهانی جهان در آتش

سریال World on Fire
✔️ کارگردان/خالق: پیتر بوکر
✔️ بازیگران: جونا هوئر-کینگ، هلن هانت و شان بین
✔️ سال پخش: ۲۰۱۹ تاکنون
✔️ تعداد قسمت‌ها: ۱۳ قسمت تا اکنون
✔️ ژانر: درام و جنگی
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: ۷.۳
در این سریال، داستان جنگ جهانی دوم به واسطه‌ی زندگی مردم عادی سرتاسر اروپا نقل می‌شود؛ مردمانی که در هر طرف این درگیری جهانی قرار دارند و زندگی‌شان تحت تاثیر آن قرار گرفته است. اولین فصل از این سریال که متشکل از ۷ قسمت است، اولین سال جنگ را به تصویر می‌کشد؛ ماجرایی که با حمله آلمان به لهستان در سپتامبر سال ۱۹۳۹ شروع شد و با نبرد بریتانیا به پایان رسید.
داستان این شماره از بهترین سریال های جنگ جهانی دوم، مدام بین مکان‌های مختلف در فرانسه، بریتانیا، آلمان و لهستان جابه‌جا می‌شود؛ به همین واسطه، ما بارها و بارها شهرهایی مانند فرانسه، ورشو، منچستر، برلین و دانکرک را در این مجموعه می‌بینیم. درست است که این سریال مورد توجه و استقبال منتقدان زیادی قرار گرفت، اما برخی از آن‌ها نسبت به جزئیات تاریخی و اعتبار آن‌ها انتقاداتی داشتند.

همچنین بخوانید؛ بهترین فیلم و سریال های گانگستری مافیایی دنیا که باید ببینید! (2023)

سریال کمپانی 

14. سریال جننگ جهانی کمپانی 

سریال The Company
✔️ کارگردان : مایکل سالومون
✔️ بازیگران: کریس اودانل، مایکل کیتون، آلفرد
✔️ سال انتشار: 2007
✔️ ژانر: درام، اکشن، تاریخی
✔️ تعداد قسمت‌ها: 3
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: 7.7
چهره های واقعی دوران جنگ سرد با داستانی تخیلی بر اساس گروهی از ماموران سیا و همتایان آنها در KGB، MI6 و موساد ترکیب می‌شوند.
این مینی سریال که از بهترین سریال‌های پخش شده در زمینه جاسوسی است، به فعالیت‌های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) در دوران جنگ سرد و تقابل آن با سازمان اطلاعاتی شوروی کاگ‌ب (KGB) می‌پرازد، و در آن رخدادهای تاریخی‌ای چون انقلاب مجارستان، عملیات خلیج خوک‌ها و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به تصویر کشیده شده است.
این مینی سریال سه قسمتی جزء سریال های برتر جنگ جهانی بوده که بر اساس رمان پرفروش رابرت لیتل ساخته شده است، از کوین نولان، نویسنده سقوط شاهین سیاه ، سوء استفاده‌های سه فارغ التحصیل دانشگاه ییل را در حین شروع مشاغل در سرویس مخفی کشورهای مربوطه به تصویر می‌کشد.
سریال کمپانی که شامل 40 سال درگیری جنگ سرد و همه چیز از خلیج خوک ها و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است، یک فیلم مهیج جاسوسی واقع گرایانه است که کارهای درونی واقعی این آژانس های مخفی را دنبال می‌کند. روند کار توسط بازیگران قابل توجهی از جمله کریس اودانل، آلفرد مولینا و مایکل کیتون تقویت می‌شود، و دومی در نقش رئیس واقعی سیا، جیمز ژسوس آنگلتون، صحنه‌های سرقتی است.

بهترین سریال های جنگ جهانی

سریال بازرس فویل

13. سریال بازرس فویل

سریال Foyle’s War
✔️ کارگردان/خالق: آنتونی هاروویتز
✔️ بازیگران: مایکل کیچن، هانیساکل ویکس و آنتونی هاول
✔️ سال پخش: ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵
✔️ تعداد قسمت‌ها: 28
✔️ ژانر: درام، اسرارآمیز و جنایی
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: ۸.۶
کریستوفر فویل یک رئیس، ارشد و کاراگاه در اداره پلیس هاستینگ محسوب می‌شود که در محوریت داستان این شماره از بهترین سریال های جنگ جهانی دوم قرار دارد. داستان این مجموعه در سال ۱۹۴۰ جریان دارد و در این دوران، انگلیس در نبرد خود با آلمان، حسابی دچار مشکل شده است و هیچ راه چاره‌ای ندارد. بازرس فویل تصمیم می‌گیرد با وجود تهدید مداومی که در پس‌زمینه وجود دارد و همچنین درگیری‌هایی که با دخالت‌های سیاسی دارد و اولویت‌های ارتش، مخفیانه و بی‌سروصدا همان کاری را انجام دهد که در آن بهترین است: حل پرونده‌های قتل. پخش این مجموعه در سال ۲۰۰۲ آغاز و در سال ۲۰۰۷ هم توسط شبکه متوقف شد اما پیتر فینچام در سال ۲۰۰۸ آن را احیا کرد و ادامه داد.

سریال نسل کشی

12. سریال جنگ جهانی نسل کشی

سریال Generation Kill
✔️ کارگردان:سوزانا وایت، سیمون کالن جونز
✔️ بازیگران: الکساندر اسکارشگرد، جیمز رانسن، لی ترگسن
✔️ سال انتشار: 2008
✔️ تعداد قسمت:7
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: 8.5
داستان فیلم درباره حمله آمریکا به عراق در سال 2003 میلادی را به تصویر می‌کشد. با توجه به توضیحات فیلم میتوان آن را به علاقه‌مندان سریال دسته برادران پیشنهاد کرد.
HBO با این مینی سریال قدرتمند که جزء بهترین سریال های جنگ جهانی محور آمریکایی می‌باشد از گروه The Wire به گروه برادران جنگ عراق پرداخت. این یک برداشت تند از درگیری است که تجربیات خبرنگاری را که در چند هفته اول جنگ در یک واحد تفنگداران دریایی جاسازی شده بود، روایت می‌کند.
نویسنده دیوید سایمون و اد برنز همیشه رئالیسم را بر سرنخ‌های روایی مرتبط با داستان‌سرایی سنتی ترجیح داده‌اند و این در اینجا با Generation Kill تفاوتی ندارد و ثابت می‌کند که ساعت هوشمندی است. هنگامی که بینندگان جزئیات کلیدی اکشن در حال باز شدن را دریافت کنند، تماشای سریال برای آن‌ها جذاب است.

بهترین سریال انیمشن جنگ جهانی

سریال رهایی‌بخش

طراحی سایت در تهران چگونه به مشاغل کمک می کند؟ بیشتر بخوانید: طراحی سایت در تهران چگونه به مشاغل کمک می کند؟

11. سریال رهایی‌بخش

سریال The Liberator
✔️ کارگردان/خالق: جب استوارت
✔️ بازیگران: بردلی جیمز، خوزه میگل واسکوز و مارتین سنسمیر
✔️ سال پخش: ۲۰۲۰
✔️ تعداد قسمت‌ها: ۴
✔️ ژانر: درام، اکشن و انیمیشنی
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: ۷.۶
این مورد از بهترین سریال های جنگ جهانی دوم، کمی با موارد دیگر متفاوت است و سبکی انیمیشنی دارد. در تاریخ ۱۰ ژوئیه ۱۹۴۳، یک واحد سرباز از اوکلاهاما متشکل از بومیان آمریکایی، آمریکایی‌های مکزیکی و همچنین گاوچران‌های داست بول، در سیسیل فرود آمدند؛ اکثر آن‌ها هم کسانی بودند که زادگاه و محل زندگی خود، نمی‌توانستند کنار هم در یک بار نوشیدنی بخورند و مشکلات خیلی زیادی با هم داشتند. آن‌ها بعد از رسیدن به سیسیل، یک سفر سخت و وحشیانه‌ی ۵۰۰ روزه را در اروپا تجربه کردند؛ اروپایی که در آن زمان تحت اشغال نازی‌ها بود. این سریال داستان این مردان را نقل می‌کند؛ گروهی از سربازان که با نام مرغ‌های رعد و برق شناخته می‌شدند. این مجموعه براساس کتابی با نام The Liberator: One World War II Soldier’s 500-Day Odyssey ساخته شده که با قلم الکس کرشا منتشر شده بود.

سریال تور های وظیفه

10. سریال تور های وظیفه

سریال Tour of Duty
✔️ کارگردانان : بیل ال نورتون، تراویس کلارک، استیو دانکن
✔️ سال انتشار: 1987–1990
✔️ ژانر: درام، جنگی
✔️ تعداد قسمت‌ها: 3 فصل
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: 8.3
نبردهایی علیه ویت کنگ‌ها و همچنین در صفوف جوخه ها انجام شد، در حالی که قهرمانان داستان به طور منظم با عدم تایید اجتماعی و مرگ و میر خود مواجه شدند. پیش از زمان خود در به نمایش گذاشتن تجربه سربازان، Tour of Duty یک الماس در خشن باقی می‌ماند.
به دنبال جوخه الیور استون، Tour of Duty جزء بهترین سریال جنگ جهانی و نگاهی مشابه به جنگ ویتنام ارائه کرد. این فیلم به مدت سه فصل، عملیات‌های یک جوخه پیاده نظام را در یک تور خدمت دنبال می‌کرد و یکی از اولین نمایش‌هایی بود که درگیری را در یک نور منفی به تصویر می‌کشید.
براساس امتیاز مردم سریال Tour of Duty یکی از 4 اثر شاخص بیل ال. نورتون در حرفه کارگردانی محسوب می‌شود.

سریال تبصره ۲۲

۹. سریال تبصره ۲۲

سریال Catch-22
✔️ کارگردان/خالق: لوک دیویس و دیوید می‌شد
✔️ بازیگران: کریستوفر ابوت، کایل چندلر و دنیل دیوید استوارت
✔️ سال پخش: ۱۹۶۱
✔️ تعداد قسمت‌ها: ۶
✔️ ژانر: درام، اکشن و کمدی
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: ۷.۷
کاپیتان جان یوساریان، به‌عنوان خلبان جنگنده‌های بمب‌افکن در نیروی هوایی ارتش ایالات متحده آمریکا مشغول به خدمت است. او به واسطه‌ی یک عملیات جدید، در جزیره پیانوسا که در کشور ایتالیا قرار دارد، فرود می‌آید. او یک انسانِ فردگرا محسوب می‌شود که برای محافظت از جان و زندگی خود تصمیم می‌گیرد به بیمارستان پناه ببرد؛ زیرا یک «تبصره ۲۲» در مقررات ارتش وجود دارد که به خاطر بیماری یا موارد این‌چنینی می‌تواند از حضور در مأموریت‌های جنگی دوری کند.
اما خب او آنقدرها هم خوش‌شانس نیست و کارهای اداری و قوانین مختلف ارتش، همیشه راهی پیدا می‌کند که او را در میدان نبرد نگه دارد. منتقدانی که این مجموعه را تماشا کرده بودند، خیلی از آن راضی بودند و امتیازات بالایی به آن دادند؛ هرچند معتقد بودند که به اندازه‌ی رمان جوزف هلر، آنقدرها تیز و هوشمندانه نیست.

سریال سرویس هوایی ویژه: قهرمانان سرکش

۸. سریال سرویس هوایی ویژه: قهرمانان سرکش

سریال SAS: Rogue Heroes
✔️ کارگردان/خالق: استیون نایت
✔️ بازیگران: کانر سوئیندلز، جک اوکانل و آلفی آلن
✔️ سال پخش: ۲۰۲۲ تاکنون
✔️ تعداد قسمت‌ها: ۶
✔️ ژانر: درام، اکشن و دلهره‌آور
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: ۸.۱
داستان این شماره از بهترین سریال های جنگ جهانی دوم در یکی از بیمارستان‌های قاهره آغاز می‌شود. بعد از یک تمرین آموزشی ناموفق، دیوید استرلینگ که افسر ارتش بریتانیا محسوب می‌شود، ایده ایجاد یک واحد کماندویی ویژه را ارائه می‌کند؛ ایده‌ای که آن‌ها به واسطه‌ی آن می‌توانند به اعماق خطوط دشمن نفوذ کنند و عملیات خود را انجام دهند.
این مجموعه در زمان پخش، یکی از پرهزینه‌ترین سریال‌هایی بود که برای تلویزیون بریتانیا ساخته شد. کتابی که مکینتایر در سال ۲۰۱۷ منتشر کرده بود، منبع الهام و اقتباس این سریال محسوب می‌شد؛ همین اطلاعات دقیق و روایت معتبر رویدادهای واقعی باعث شد که هم منتقدان و هم مخاطبان خیلی زیادی آن را دوست داشته باشند و مورد تحسین قرار دهند.

بهترین سریال های جنگ جهانی اول و دوم

سریال نسل جنگ

7. سریال نسل جنگ

سریال Generation War
✔️ کارگردان/خالق: فیلیپ کادلباچ
✔️ بازیگران: ولکر بروچ، تام شیلینگ و کاتارینا شوتلر
✔️ سال پخش: ۲۰۱۳
✔️ تعداد قسمت‌ها: ۳
✔️ ژانر: درام، اکشن و تاریخی
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: ۸.۴
این سریال داستان پنج دوست آلمانی حدودا ۲۰ ساله را روایت می‌کند که در مسیرهای متفاوت و مخصوص به خود در آلمان نازی و جنگ جهانی دوم قرار دارند؛ سربازان ورماخت در جبهه شرقی، یک پرستار جنگی، یک خواننده مشتاق و آینده‌دار و همچنین یک خیاط یهودی در میان آن‌ها وجود دارد.
داستان این مجموعه چهار سال را در بر می‌گیرد. از سال ۱۹۴۱ در برلین این ماجرا آغاز می‌شود که دوستان برای آخرین بار و پیش از اینکه ماجراجویی خود را آغاز کنند، یکدیگر ملاقات می‌کنند. آن‌ها با شور و شوق خیلی زیادی به یکدیگر قول می‌دهند که کریسمس سال بعد، دوباره یکدیگر را ملاقات کنند. این داستان، مدت خیلی کمی بعد از پایان جنگ در سال ۱۹۴۵ به پایان می‌رسد. این مجموعه حاشیه‌های خیلی زیادی داشت و حتی گفته شده که به ندرت یک سریال آلمانی تا این اندازه بحث عمومی و ماجرا درست کرده است.

سریال کشتی

۶. سریال کشتی

سریال Das Boot
✔️ کارگردان/خالق: آندریاس پروچاسکا، دنیس گانسل، هانس استاینبیچلر، ماتیاس گلاسنر و ریک اوسترمن
✔️ بازیگران: الساندرو شوستر، انیول کربرگ و آرتیوم گیلز
✔️ سال پخش: ۲۰۱۸ تاکنون
✔️ تعداد قسمت‌ها: ۲۶
✔️ ژانر: درام و جنگی
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: ۷.۵
سریال کشتی، داستان خود را از اواخر سال ۱۹۴۲ آغاز می‌کند؛ چیزی حدود ۹ ماه بعد از اتفاقاتی که در فیلم رخ داده بود. در فصل اول، روایت به دو رشته تقسیم می‌شود؛ یکی در دریا و کشتی U-612 و دیگری در خشکی، در لاروشلِ فرانسه و درکنار گروه مقاومت فرانسه. خط داستانی دوگانه‌ی دریایی و زمینی در فصل‌های بعد هم ادامه پیدا می‌کند و دیدگاه‌های متفاوتی را نسبت به جنگ جهانی دوم به مخاطب نمایش می‌دهد.
فصل دوم هم در سال ۱۹۴۳ جریان دارد و ماجرای کاپیتان فون راینهارتز از کشتی U-822 را دنبال می‌کند که در تلاش است تا به آمریکا فرار کند؛ درحالی‌که کاپیتان خلع‌شده‌ی U-612 در تلاش است تا به آلمان بازگردد. منتقدانی هم که این سریال را تماشا کردند، رضایت خیلی زیادی از آن داشتند و معتقد بودند که دقیقا همان حس و حال نسخه سینمایی را دارد؛ درحالی‌که عمق جدیدی به شخصیت‌ها اضافه کردند و نوآوری جذابی در آن به وجود آوردند.

بهترین سریال های جنگ جهانی دوم

سریال جنگ جهانی دوم در رنگ

5. سریال جنگ جهانی دوم در رنگ

سریال World War II in Colour
✔️ کارگردان/خالق: جاناتان مارتین
✔️ بازیگران: رابرت پاول (راوی)
✔️ سال پخش: ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹
✔️ تعداد قسمت‌ها: ۱۳
✔️ ژانر: مستند، تاریخی و جنگی
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: ۸.۷
این شماره از فهرست بهترین سریال های جنگ جهانی دوم، سبکی متفاوت دارد و در دسته‌بندی آثار مستند محسوب می‌شود. همان‌طور که انتظار می‌رود، این مجموعه اتفاقات و رویدادهای مهم دوران جنگ جهانی دوم را به مخاطب نمایش می‌دهد. این سریال ۱۳ قسمتیِ بریتانیایی، کاملا رنگی است؛ حالا یا تصاویر اصلی رنگی بودند یا اینکه کلیپ‌های استفاده شده، رنگی شدند. این سریال جبهه غربی، جبهه شرقی، نبرد شمال آفریقا و همچنین جنگ اقیانوس آرام را به ما نشان می‌دهد.
داستان سریال جنگ جهانی دوم در رنگ، چند سال بعد از جنگ جهانی اول را نشان می‌دهد که چطور آلمان و دیگر کشورها در شرایط اقتصادی بسیار بدی قرار گرفتند. در این زمان، رتبه‌ی محبوبیت رهبران آلمان، ایتالیا، ژاپن و اسپانیا خیلی کم شده بود و همین، باعث ظهور دیکتاتورهای نظامی و احزاب آن‌ها شد. سال‌ها بعد از اینکه آدولف هیتلر صدراعظم آلمان شد، به همراه ژنرال‌هایش، برای حمله به لهستان نقشه کشید.

سریال جنگ

4. سریال جنگ

سریال The War
✔️ کارگردان/خالق: کن برنز و لین نوویک
✔️ بازیگران: کیث دیوید (راوی)
✔️ سال پخش: ۲۰۰۷
✔️ تعداد قسمت‌ها: ۷
✔️ ژانر: مستند، تاریخی و جنگی
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: ۹
این سریال هم مانند مورد قبلی فهرست بهترین سریال های جنگ جهانی دوم، سبکی مستند دارد، اما نسبت به مورد قبلی، کلا متفاوت است؛ زیرا این مجموعه از چندین زاویه‌ی مختلف نشان می‌دهد که چطور این جنگ جهانی، تاثیر چشمگیر و البته وحشتناکی روی زندگی خانواده‌های آمریکایی گذاشته بود. شماری از بازیگران برجسته و مشهور مانند آدام آرکین، تام هنکس، کیث دیوید، ساموئل ال. جکسون، جاش لوکاس و غیره به‌عنوان صداپیشه در این اثر حضور دارند و مقاله‌های روزنامه‌های معاصر، تلگراف‌ها، نامه‌ها و غیره را می‌خوانند.
افراد برجسته‌ی دیگری هم هستند که در این سریال با آن‌ها مصاحبه می‌شود. هر قسمت، با این متن آغاز می‌شود: «جنگ جهانی دوم هزاران منطقه در جهان را درگیر کرد که برای هر شخصی، بار بسیار سنگینی بود. این سریال داستان چهار شهر آمریکایی و تجربه‌های مختلف شهروندان آن‌ها در جنگ را نشان می‌دهد.

بهترین سریال های جنگ جهانی اول

سریال دنیا در جنگ

۳. سریال دنیا در جنگ

سریال The World at War
✔️ کارگردان/خالق: جرمی آیزاکس
✔️ بازیگران: لورنس اولیویر، آورل هریمن و آلبرت اسپیر
سال پخش: ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۴
✔️ تعداد قسمت‌ها: ۲۶
✔️ ژانر: مستند، تاریخی و جنگی
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: ۹.۲
دنیا در جنگ که یک مینی سریال ۷ بخشی محسوب می‌شود، کل تاریخ جنگ جهانی دوم را به تصویر می‌کشد؛ از علل شکل‌گیری آن در دهه ۱۹۲۰ گرفته تا دوران بعد از جنگ سرد در دهه ۱۹۵۰. در هر کدام از بخش‌های این مینی سریال، چندین قسمت داستانی هم وجود دارد که ماجراهایی را که در داخل آلمان و ژاپن رخ داده بود، نشان می‌دهد؛ از جمله مقاومت دربرابر هیتلر، زندگیِ معمولی و کلی تحت یک رژیم دیکتاتوری و همچنین تاکید ویژه بر هولوکاست یهودیان که همگی در این مورد از بهترین سریال های جنگ جهانی دوم پوشش داده می‌شود.
این مجموعه با بودجه‌ای بالغ بر ۹۰۰ هزار پوندِ آن زمان، پرهزینه‌ترین سریال واقعیِ تاریخ نام گرفته بود. اما خوشبختانه موفق بود و تحسین منتقدان و بینندگان خیلی زیادی را به‌دنبال داشت و به‌عنوان نقطه عطف تاریخ تلویزیون بریتانیا به شمار می‌رفت. این سریال تجربه نبرد، تاثیر زندگی و مرگ در سال‌های جنگ روی سربازان، ملوانان، هوانوردان، شهروندان، زندانیان کمپ کار اجباری و دیگر قربانیان جنگ را به تصویر می‌کشد.

سریال اقیانوس آرام

2. سریال جنگی اقیانوس آرام

سریال The Pacific
✔️ کارگردان/خالق: تیم وان پاتن، دیوید ناتر، جرمی پودسوا، گراهام یوست، کارل فرانکلین و تونی تو
✔️ بازیگران: جیمز بج دیل، جان سدا و جوزف مازلو
✔️ سال پخش: ۲۰۱۰
✔️ تعداد قسمت‌ها: ۱۰
✔️ ژانر: اکشن، ماجراجویی و درام
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: ۸.۳
«جهنم، یک اقیانوس فاصله داشت.» اقیانوس آرام، یک دنباله معنوی و اثر مکمل برای مینی سریال Band of Brothers (جوخه برادران) که در سال ۲۰۰۱ پخش شده بود، محسوب می‌شود. این مجموعه روی اقدامات تفنگداران دریایی ایالات متحده در جبهه آسیایی- اقیانوس آرام، در جنگ گسترده‌تر این اقیانوس را به تصویر می‌کشد. اقیانوس آرام بر تجربیات سه تفنگدار دریایی (رابرت لکی، یوجین اسلج و جان باسیلون) تمرکز دارد؛ کسانی که در هنگ‌های مختلف (به ترتیب هنگ ۱، ۵ و ۷) از لشکر ۱ دریایی بودند. این مجموعه عمدتا براساس رمان خاطرات دو تن از همین تفنگداران یعنی کتاب US Marines: With the Old Breed: At Peleliu and Okinawa از یوجین اسلج و کتاب Helmet for My Pillow از رابرت لکی ساخته شده است.

بهترین سریال های جنگ جهانی

سریال جوخه برادران

۱. سریال جوخه برادران

سریال Band Of Brothers
✔️ کارگردان/خالق: تام هنکس و استیون اسپیلبرگ
✔️ بازیگران: کرک اسودو، ایان بیلی و مایکل کادلیتز
✔️ سال پخش: ۲۰۰۱
✔️ تعداد قسمت‌ها: ۱۰
✔️ ژانر: درام، تاریخی
✔️ میانگین امتیازات در IMDB: ۹.۴
در اولین شماره از فهرست بهترین سریال های جنگ جهانی دوم، داستان «ای» ایزی کامپنی را شاهد هستیم؛ هنگ ۵۰۶ لشکر ۱۰۱ هوابرد. سریال آموزش اولیه‌ی این جوخه را که از سال ۱۹۴۲ تا پایان جنگ جهانی دوم ادامه داشت، نشان می‌دهد. آن‌ها در طی این دوران یک اردوگاه کار اجباری را آزاد کردند و اولین کسانی بودند که به عقب نشینی کوهستانی هیتلر در برشتس‌گادن وارد شدند.
فیلمنامه‌ی این سریال براساس کتابی با همین نام است که توسط استیفن ای. امبروز نوشته شده بود؛ داستانی جذاب از رفاقت که درنهایت تبدیل به داستانی درباره مردانی معمولی می‌شود که کارهای خارق‌العاده‌ای انجام می‌دهند. این مینی سریال جنگی و درام توانست جایزه بهترین مجموعه را در مراسم امی و گلدن گلوب کسب کند. تام هنکس، استیون اسپیلبرگ و خود استیفن امبروز قسمت‌های مختلف فیلمنامه را به سربازان واقعی ایزی کامپنی نشان دادند تا از صحت آن اطمینان بیشتری حاصل کنند.

پرسش‌های متداول

۱. بهترین سریال های جنگ جهانی دوم کدامند؟

از میان بهترین سریال های جنگ جهانی دوم می‌توان به سریال جوخه برادران، سریال اقیانوس آرام و سریال دنیا در جنگ اشاره کرد. فهرست کامل ۱۵ سریال جذاب جنگ جهانی دوم را در سایت زومجی بخوانید.

۲. سریال جدید جنگ جهانی دوم کدام است؟

سریال سرویس هوایی ویژه: قهرمانان سرکش ‌یا SAS: Rogue Heroes محصول سال ۲۰۲۲ از جدیدترین سریال ها با موضوع جنگ جهانی دوم است.

مطالب بیشتر؛

معرفی سونی PROJECT Q: مشخصات، معایب و مزایا + فیلم
بهترین گوشی های ضد آب 2023
هواوی P60 پرو: صف های طولانی برای خرید، معرفی و مشخصات P60 پرو
چه میزان نیکوتین در ویپ برابر با سیگار کشیدن است؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
تحریریه سوکت